Орална хирургия

КОНСЕРВАТИВНА (ЗАПАЗВАЩА) ХИРУРГИЯ
При нея целта е запазване на зъба или част от него. Тя включва:
Апикална остеотомия
Въведен е в 1896г. От Partsch под името резекция на кореновия връх.
Представлява радикална операция при хронични периодонтити /грануломи /, при която чрез отстраняване върха на корена, заедно с образувания гранулом, се предотвратяват нежелани екстракции и се запазват зъбите.
Прилага се, когато консервативното лечение не дава резултат.
Не се прилага в случаите, когато когато зъба е разклатен, при парадонтоза или други заболявания на пародонта.
Хемисекция
Хирургиген метод за отстраняване на 1 или 2 от корените на многокоренов зъб,при които има възпалителни изменения заедно с прилежащата му коронка, с цел запазване здравия корен.
Бикуспидация
Представлява хирургичен метод за разделяне на долночелюстни молари, т.е. един многокоренов зъб се превръща в два еднокоренови, без да се отстраняват части от него.
Целта на това разделяне е да се стопира прогресираща резорбция на костта между двата корена, което би довело до загубата му.
Мъдреци
Мъдреците…или 3-те молари, са най-задните дъвкателни зъби, които поникват обикновено към 18-20 годишна възраст.Обикновено мъдреците са 2 на горната и 2 на долната челюст, но има и случаи при които броят им може да варира и да бъде по- голям от 4, а при някой могат да липсват изцяло.
Проблемите, причинявани от мъдреците са често наблюдавани и с различен характер.
Често могат да доведат до избутване на съседните зъби, до различни възпалителни изменения, включително и кариозни увреждания на мъдреца, дори и на предходния молар.
Често в тези случаи покриващата зъба лигавица се възпалява и прави дъвченето трудно и болезнено.
Задържаните в костта /ретинирани и полуретинирани / мъдреци могат да бъдат здрави или с кариозни увреждания, като най-честите проблеми при поникването им са липсата на достатъчно място за зъба в челюстта или израстването на зъба под наклон, което води до частична или пълна невъзможност за нормалното поникване на зъба и подреждане в зъбната редица.
На снимката по долу може ясно да се види липсата на достатъчно място за нормалното поникване и подреждане в зъбната редица на горните мъдреци.Те са в близост до синусната кухина и могат да доведат до резорбция на корените на вторите молари.
Мъдреците на долната челюст са ретинирани, като са в хоризонтална позиция спрямо 2-те молари, като могат да доведат до избутване и разместване на зъбите.
Лечението………
което може да се предприеме при затруднен пробив на Вашите мъдреци е различно.
След съответна рентгенография може да бъде преценено има ли достатъчно място за нормалното поникване и подреждане в зъбната редица.
1. Инцизия или циркумцизия на надлежащата лигавица
При наличие на място и правилна позиция на зъба, когато се прецени, че той е функционално годен, но е задържан под възпалена лигавица, последната може да бъде отстранена хирургично.
2. Екстракция
При липсата на достатъчно място или при неправилна позиция на зъба /наклонен, ротиран/, последния се изважда.
Рисковете от задържане на ретиниран мъдрец са няколко:
Съвети след екстракция :
Лечение заболяванията на пародонта – Пародонтална Хирургия
Заболяванията на пародонта включват разнообразна група от лезии, които могат да обхванат само гингивата, или гингивата и костта.
Заболяванията на пародонта /зъбодържащия апарат/ в различните си форми, засягат повече от половината от децата и почти всички възрастни.
Освен чрез различни терапевтични процедури, тези заболявания се лекуват при определени показания и хирургично.
Лечението може да вкючва операции върху меките тъкани /гингива/:
В КЛИНИКАТА СЕ ПРИЛАГАТ РАЗНООБРАЗНИ, СЪВРЕМЕННИ МЕТОДИ И СРЕДСТВА ЗА ОБЕЗБОЛЯВАНЕ, КОЕТО ДОПРИНАСЯ ЗА КОМФОРТА НА НАШИТЕ ПАЦИЕНТИ!